Українцям дозволили не сплачувати іпотеку, якщо під час бойових дій їхнє житло було пошкоджене. Також майно має розташовуватися у зоні активних бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях.
Про це повідомив у своєму Telegram-каналі омбудсман Дмитро Лубінець.
Мова про наступні виплати:
- основна сума кредиту;
- відсотки;
- комісії;
- інші платежі за договором про споживчий кредит.
Як отримати дозвіл не сплачувати іпотеку
Для цього позичальник звертається до банку та повідомляє, що призупиняє платежі за іпотекою. Підтвердити, що житло, на яке клієнт брав гроші було зруйноване чи пошкоджене, можна актом та/або звітом про технічне обстеження.
Раніше для підтвердження факту пошкодження майна громадянам потрібно було отримати витягу з відповідного Державного реєстру. Однак сама процедура була тривалою.
"Це суттєво спрощує та прискорює процедуру призупинення платежів за іпотечними зобов’язаннями, коли предмет іпотеки було пошкоджено або знищено", — йдеться у повідомленні Лубінця.
Чи можуть виселити з житла за борги по іпотеці
Юрист Євген Савинський раніше пояснював, що втратити житло, яке було взято у кредит, українці можуть навіть під час війни.
"Загалом традиційно є два способи – позасудовий та судовий. Позасудовий – на підставі, наприклад, виконавчого напису нотаріуса. Іпотекодавці звертаються до нотаріуса, він проводить реєстраційні дії та змінює власника на підставі договору іпотеки. Зараз на це встановлений мораторій", – пояснив він.
Банк може вирішити забрати у позичальника нерухомість на підставі
- розпорядження ст. 37 Закону "Про іпотеку", згідно з якою іпотекотримач (кредитор) має право задовольнити вимоги щодо кредиту коштом предмета іпотеки;
- звернення стягнення щодо іпотеки;
- рішення суду про стягнення суми боргу.
Іпотечну квартиру фінансова установа може відібрати, приблизно, за рік після того, як запрацює цей процес.
Раніше ми писали, де українці найчастіше купують житло в кредит. Також ми писали, як змінилася програма "єОселя".