В Україні уряд ухвалив законопроєкт №9015, який передбачає надання права Експортно-кредитному агентству (ЕКА) страхувати інвестиції від воєнних ризиків. Таким чином інвестори та промисловці зможуть отримати певний поліс, який дозволить їм розраховувати на компенсацію втрат у разі ворожих атак.
Про це повідомив ініціатор даного законопроєкту, народний депутат Дмитро Кисилевський на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, законопроєкт набуває чинності вже з 1 січня 2024 року, тож, після цього українські підприємства отримають можливість користуватися таким видом страхування.
"Зараз таку послугу можуть отримати іноземні компанії через міжнародні фінансові організації такі як MIGA чи DFC", – пояснив нардеп.
Ініціатор законопроєкту також пояснив, що до того, як нововведення набудуть чинності, Кабмін має разом з НБУ визначити перелік воєнних ризиків, умови та порядок страхування або перестрахування при здійсненні видів діяльності ЕКА. До того ж необхідно суттєво збільшити статутний капітал ЕКА, а це має відбуватися коштом Державного бюджету або за допомогою міжнародних партнерів.
"Також ЕКА має навчитись перестраховувати ризики. При виконанні цих трьох умов механізм запрацює. Без них – ні", – каже Кисилевський.
Як розвивається процес запуску механізму
Як пояснив нардеп, наразі Міністерство економіки України комунікує з MIGA, DFC, ЄБРР та донорами в рамках Мультидонорської координаційної платформи щодо необхідності залучення коштів для перестрахування:
- 100 млн доларів – для перестрахування української ЕКА;
- 500 млн доларів – для страхування та перестрахування міжнародних трастових фондів.
"Також разом з Мінекономіки та Мінфіном будемо порушувати питання щодо збільшення уставного капіталу ЕКА у тому числі для страхування інвестицій від воєнних ризиків", – зазначив ініціатор законопроєкту.
Страхування інвестицій від воєнних ризиків також є частиною плану відновлення переробної промисловості, а також цей механізм включає в себе вимоги локалізації при публічних закупівлях та компенсацію частки промислових інвестицій через податки та інші ініціативи.
Чи можна застрахувати житло від "прильотів"
У разі, якщо дії, в результаті яких були спричинені пошкодження, є страховим випадком, які передбачає документ, то компанія у такому разі буде зобов’язана здійснити страхову виплату. Однак, якщо певні дії не вказані в документі, як страховий випадок, то організація може не виплатити кошти.
Раніше ми розповідали, як позбутися страху та наважитися на першу інвестицію. Також ми писали, як страхують тварин в Україні.