Для українців у 2024 році планують запровадити одразу три нові податки. Зміни торкнуться практично кожного громадянина.
Про це пише Громадське.
Так, за словами аналітика "Вокс Україна" Олега Іванова у Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів наразі є три проєкти законів, які стосуються домогосподарств.
"Ця сфера нині не обговорюється публічно, але я думаю, що для того, аби забезпечити якісь додаткові надходження, намагаються вже скоротити цей побутовий тіньовий ринок", — каже Іванов.
Які зміни можуть з'явитися
Як пояснив аналітик, перша ініціатива передбачає, що українські родили будуть декларувати податки. Декларації, за задумом чиновників, стануть обов'язковими, однак не для усіх та за певних умов. Наприклад:
- якщо родина користувалася державною допомогою;
- якщо у родині займаються сімейним (незадекларованим) бізнесом.
Тобто, якщо родина здає в оренду іншу квартиру, або чоловік нелегально таксує, то тоді доведеться подавати декларацію", — каже Олег Іванов.
Другий законопроєкт передбачатиме створення нової форми господарської діяльності. Це для тих громадян, які мають неофіційний бізнес.
- здає квартиру в оренду;
- надає послуги таксі тощо.
Про отримання грошей таким способом можна буде заявити, і перший час це не буде оподатковуватися.
Передбачається, що перший час громадяни лише заявлятимуть державі про такі доходи. Тобто спочатку вони не оподатковуватимуться.
І третій проєкт закону торкнеться домашніх працівників. За словами експерта, документ уже пройшов перше читання.
"Якщо наймається є найманий працівник, наприклад няня, кухар або опікун з догляду за літніми людьми, так само передбачається, що сімʼя, яка таку людину наймає, має попередити про це податкову", — підкреслив аналітик.
Податки за продаж квартири
У податковому кодексі вказано про певні умови, при яких дохід від продажу чи обміну нерухомості не оподатковується. Основні з них:
- це перший продаж чи обмін нерухомості за звітний податковий рік;
- нерухомість перебуває у власності платника податку не менше, ніж три роки (за винятком спадку);
- об’єкт продажу не перевищує норму безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України.
Відповідно, якщо не виконати хоча б одну умову, за дохід від продажу потрібно сплатити податок у розмірі 5%.
Раніше ми пояснювали, чи оподатковує держава компенсацію за пошкоджену нерухомість. Також ми писали, що у 2024 році українцям перерахують податок на нерухомість.