Війна в Україні триває з 2014 року. Відтоді Національний банк випустив чимало монет, присвячених захисникам і захисницям. Причому регулятор значно активізувався після початку повномасштабного вторгнення, аби вшанувати героїзм і мужність українців.
Сайт Pro Гроші зібрав інформацію про всю нумізматичну продукцію воєнної тематики, викарбувану НБУ.
Серія "Збройні Сили України"
Її започаткували у 2015 році, а станом на сьогодні серія містить майже 20 пам’ятних монет. Відколи почалося карбування, регулятор спостерігає значний попит серед українців на нумізматичну продукцію, що підкреслює ключову роль ЗСУ в захисті суверенітету і територіальної цілісності держави. Тож випуск продовжується досі, а найближчим часом Національний банк планує доповнити серію.
Наразі серія пам’ятних монет "Збройні Сили України" складається з таких виробів:
- "День захисника України" (2015);
- "100 років з часу утворення Першого українського полку імені Богдана Хмельницького та початку формування українських збройних сил" (2017);
- "Захисникам Донецького аеропорту" (2018 року);
- "День українського добровольця" (2018 року);
- "100-річчя створення Українського військово-морського флоту" (2018);
- "Учасникам бойових дій на території інших держав" (2019);
- "На варті життя" (присвячена військовим медикам) (2019);
- "КрАЗ-6322 "Солдат" (2019);
- "Повітряні Сили Збройних Сил України" (2020);
- "День пам'яті полеглих захисників України" (2020);
- "Державна прикордонна служба України" (2020);
- "Десантно-штурмові війська Збройних Сил України" (2021);
- "Збройні Сили України" (2021);
- "Сухопутні війська Збройних Сил України" (2021);
- "Сили територіальної оборони Збройних Сил України" (2022);
- "Військово-морські Сили Збройних Сил України" (2022);
- "Сили спеціальних операцій Збройних Сил України" (2022);
- "Сили підтримки Збройних Сил України" (2023).
У 2024 році Національний банк запланував викарбувати як мінімум сім нових пам’ятних монет, які доповнять цю серію. Їх присвятять медикам, військам зв’язку, а також силам безпеки.
Нагадаємо, влітку 2022 року НБУ дозволив використання спеціальних випусків серії номіналом 10 гривень для розрахункових операцій. Тобто українці можуть застосовувати монети як обігові гроші, розраховуючись ними за товари і послуги.
Найочікуваніші монети 2023 року
Минулого року Нацбанк викарбував ще чотири монети, присвячені нашим героям. У серпні презентували пам’ятний виріб "ППО – надійний щит України", який вшановує подвиги воїнів протиповітряної оборони. Дизайн зображає зенітно-ракетний комплекс Patriot, який допомагає захисникам боротися з російським окупантами.
На початку вересня 2023 року НБУ показав монету "Воєнна розвідка України", назва якої говорить сама за себе. На аверсі зобразили емблему Головного управління розвідки та гасло, а також сову на тлі поверхні земної кулі.
Жовтень почався випуском пам’ятної монети, присвяченої жінкам у Збройних силах. Виріб "Захисниці" вшановує мужність українок, які взяли в руки зброю та стали пліч-о-пліч з чоловіками на захист своєї Батьківщини.
У грудні Нацбанк викарбував монету "Командування об’єднаних сил Збройних Сил України", присвятивши її окремому органу військового управління стратегічного рівня.
Раніше сайт Pro Гроші писав, які українські монети можуть принести тисячі гривень. Також ми повідомляли про унікальний набір від НБУ та розповідали, на яких монетах заробляють десятки тисяч гривень.