Деякі чинні нардепи пов’язані з компаніями фінансової та промислової сфер (ФПГ). Із 403 обранців 9 скликання 113 осіб мають зв’язки зі 100 ФПГ, причому інколи члени однієї фінансово-промислової групи входять у різні парламентські фракції. Втім багатьох груп торкнулися вагомі зміни за період повномасштабної війни в Україні.
Дані навели аналітики системи YouControl.
Чисельність ФПГ серед членів фракцій
Варто зауважити, що серед партій у Верховній Раді найбільший стосунок до фінансово-промислових груп мають народні депутати зі "Слуга народу". Трапляється, що представники різних фракцій належать до однієї ФПГ, і це не заважає їм у бізнес-діяльності. Розподіл за кількістю фінансово-промислових груп такий:
- "Слуга народу" – 35;
- "Платформа за життя та мир" – 13;
- "Батьківщина" – 12;
- "За майбутнє" – 11;
- "Європейська солідарність" – 10;
- "ДОВІРА" – 8;
- "Відновлення України" – 6;
- "ГОЛОС" – 2.
Деякі колишні народні депутати 9 скликання, які мають відношення до ФПГ, склали мандати до і після повномасштабного вторгнення. Наприклад, Віктора Медведчука і Тараса Козака позбавили членства у парламенті через втрату громадянства, восьмеро осіб відмовилися від мандата за власним бажанням.
Аналіз компаній за виручкою та діяльністю
Серед проаналізований ФПГ зміни торкнулися 76 груп після 24 лютого 2022 року. Зокрема, до складу 45 ФПГ увійшла 151 українська юридична особа, причому 60% з них зареєстрували з березня 2022 року по жовтень 2023 року. Найбільша частка знаходиться у столиці України, а понад 49 юросіб розташовані в західних регіонах.
Серед доданих компаній вдалося сформувати рейтинг за найбільшою виручкою у 2022 році:
- ТОВ "ДЕ ТРЕЙДИНГ" (Група Максима Єфімова) – 5,7 млрд грн;
- ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (Група Максима Єфімова) – 2,3 млрд грн;
- ТОВ "ТРАНС ОЙЛ КОМПАНІ" (Континіум) – 757,2 млн грн;
- ТОВ "БУКОВИНСЬКЕ ХПП" (Український аграрний холдинг) – 529,4 млн грн;
- ТОВ "М'ЯСОКОМБІНАТ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ" (Агропродсервіс) – 396,7 млн грн.
Також відомо про вихід певних компаній зі складу фінансово-промислових груп. З початку війни 61 досліджувана ФПГ втратила 248 юридичних осіб і майже половина з них зареєстрована у Києві та області. Ці підприємства працювали у сферах торгівлі, будівництва, нерухомості тощо.
П’ятірка ФПГ за кількістю доданих підприємств
Найбільша кількість компаній за час повномасштабної війни додалася до таких ФПГ:
- "Європа" – 13;
- "Агропродсервіс" – 12;
- "Група Максима Єфімова" – 11;
- "Континіум" – 10;
- "Група братів Дубневичів" – 10.
Першу фінансово-промислових групу контролює нардеп Валерій Дубіль та кілько колишніх депутатів Чернігівської обласної ради. ФПГ "Агропродсервіс" пов’язана з парламентарем Іваном Чайківським і його дружиною Тетяною.
Група Максима Єфімова задіяна у сфері машинобудування та паливно-енергетичного комплексу, а кілька місяців тому розглядалася справа про розірвання шлюбу нардепа Єфімова з дружиною Ганною, яка також є учасницею компаній.
Що стосується ФПГ "Континіум", то її ключовими особами є Степан Івахів, Сергій Лагур, а також Світлана Івахів. Група братів Дубневичів контролюється чинним народним депутатом Ярославом Дубневичем і його братом Богданом, колишнім нардепом.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що в Україні заборонили 16 медіасервісів через зв'язки з Росією. Також ми повідомляли, що Фокстрот і Comfy недоплачували податки та розповідали, на якій схемі спіймали торгові мережі.