Українці, якщо хворіють, можуть не виходити на роботу та підлікувати здоров'я. Задля цього працевлаштовані громадяни мають оформити лікарняний.
Редакція сайту Pro Гроші розповість, як визначається оплата лікарняних та на які суми можуть претендувати українці.
Оплата лікарняних: скільки виплачує держава
Згідно з законом "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування", сума виплат залежить від того, який у громадян розмір страхового стажу.
Отже, розмір допомоги, яку мають виплачувати українцям за тимчасову непрацездатність, розраховується наступним чином:
- 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам зі страховим стажем до 3 років;
- 60% – застрахованим особам зі страховим стажем від 3 до 5 років;
- 70% – застрахованим особам зі страховим стажем від 5 до 8 років;
- 100% – застрахованим особам зі страховим стажем понад 8 років;
- 100% – застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- 100% – одному з батьків або особі, яка їх замінює, що доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- 100% – ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності й членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України;
- 100% – особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань;
- 100% – донорам, які мають право на пільгу;
- 100% – особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
- суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента "Дія Сіті", з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.
Виплати одиноким батькам
На підтримку з боку держави можуть розраховувати мати або батько, якщо хтось із них самостійно виховує дитину. Так, громадянам виплачують суму у 100% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тож у 2023 році можна отримати:
- на дітей до 6 років — 2 272 гривень;
- на дітей від 6 до 18 років — 2 833 гривень;
- на студентів стаціонару віком від 18 до 23 років — 2 684 гривень.
Якщо один з батьків не сплачує аліменти, тоді призначається державна соціальна допомога. Вона визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом родини в розрахунку на одну людину.
Раніше ми писали, за які послуги у пологовому будинку українці можуть не платити. Ще ми розповідали, як українцям отримати до 50 тисяч гривень допомоги.