Найпоширенішою серед зернобобових та олійних культур — є соя, яка широко вирощується у більш ніж 60 країнах на всіх континентах крім Антарктиди. На фоні подальшого зниження світових котирувань на цю сільськогосподарську культуру, вартість сої в Україні, за всіма напрямками реалізації, також зменшилась на 20 доларів за тону.
Про це повідомляє AgroTimes з посиланням на дані аналітиків Spike Brokers.
Зараз ціни попиту на сою з ГМО зафіксувались на такому рівні:
- DAP Україна (кордон) — 360 – 370 євро за тону;
- DAP Італія (пн.) — 445 – 450 євро за тону;
- DAP Туреччина (пн.) — 490 – 500 доларів за тону;
- DAP Україна (Одеса) — 440 – 450 доларів за тону;
- CIF Єгипет (порт) — 510 – 515 доларів за тону.
Водночас інша популярна сільськогосподарська культура в Україні навпаки додала в ціні, вартість соняшника з доставкою на завод для переробки збільшилась на 10 доларів за тону. Варто зазначити, що за період з вересня по грудень 2023 року Україна експортувала лише 133 тис. т соняшника, основним імпортером якого стала Туреччина. Наразі ціни попиту на соняшник становлять:
- DAP Україна (регіони) — 330 – 350 доларів за тону;
- DAP Болгарія (центр) — 435 – 445 доларів за тону;
- CIF Болгарія (порт) — 430 – 440 доларів за тону.
Що буде з експортом українського зерна
Представники Міністерств сільського господарства п'яти Європейських країн вимагають від Європейської комісії введення імпортного мита на українське збіжжя. Серед них:
- Угорщина;
- Болгарія;
- Польща;
- Румунія;
- Словаччина.
Ці країни переконані що Єврокомісія повинна вжити термінові заходи, щоб запобігти витісненню українською агропродукцією європейських фермерів з їхніх традиційних експортних ринків.
"Брюссель повинен забезпечити послідовне застосування сільськогосподарських стандартів ЄС до всіх продуктів, що пропонуються європейським споживачам. Ми закликаємо Єврокомісію надати звіт про відповідність стандартів виробництва в Україні стандартам сільськогосподарського виробництва ЄС", — зазначив Іштван Надь.
Представники країн запевнили, що їхні фермери зазнали значних збитків після призупинення імпортних квот та мита на українське зерно. Саме тому вони закликають Єврокомісію перевірити чи відповідають стандартам ЄС правила виробництва в Україні.
Раніше ми писали, що вплинуло на рентабельність агровиробників у 2023 році, а також що впливатиме на вартість продуктів у 2024 році.