В Україні діють нові правила надання фінансової допомоги для внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Тепер, громадяни, які повернулися на батьківщину з-за кордону, можуть претендувати на ці виплати вразу отримання статусу ВПО.
Про це розповіли фахівці "Юридичного радника для ВПО" у Facebook.
Зміни до Порядку надання допомоги у житлі ВПО набули чинності ще з 24 листопада. Нові правила передбачають, що людина, яка повернулася в Україну з-за кордону, може претендувати на допомогу на житло за умови виконання певних вимог, а саме:
- Отримати статус ВПО.
- Звернутися за допомогою вперше, не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну.
- Важливою умовою є також відповідність майновим критеріям, встановленим для отримання допомоги на проживання.
Чому можуть відмовити у виплатах
За новими правилами, відмова у виплаті допомоги може настати:
- якщо особа здійснила купівлю транспортного засобу, "молодшого" 5 років (за винятком мопеда чи причепа);
- у разі здійснення операції на суму понад 100 тисяч гривень;
- якщо людина засуджена за скоєння кримінального злочину проти нацбезпеки України або оголошена у розшук;
- у разі володіння житлом на територіях, що не включені до переліку місць, де ведуться або велися бойові дії, або тих, що знаходяться під тимчасовою окупацією;
- якщо людина має депозити чи облігації внутрішньої держпозики, що перевищують 100 тисяч гривень.
Важливо зазначити, що допомога не буде виплачена у випадку, якщо уповноважена особа сім'ї чи індивідуальний отримувач вказав місце свого проживання у будинку/квартирі, що було зруйновано або пошкоджено внаслідок воєнних подій після виникнення таких обставин. Однак, це правило не стосується неповнолітніх.
Кому хочуть продовжити виплати з 1 лютого
З 1 лютого 2024 року деяким переселенцям припинять надавати фінансову допомогу. В Мінсоцполітики України повідомили, що продовжать підтримку громадян, особливо тих, хто опинився у важких обставинах через війну. Розроблено проєкт постанови щодо продовження виплат для осіб, які не можуть працювати через виховання дітей або вік. Це стосується пенсіонерів зі статусом ВПО та українців з об’єктивними причинами безробіття.
Мінсоцполітики зауважує, що родини з дітьми у зоні активних чи можливих бойових дій мають обмежену можливість віддавати дітей в садочки, а школи працюють в основному онлайн, ускладнюючи працевлаштування. Планується поєднання фінансового забезпечення з наданням соціальних послуг, зокрема, догляду за дітьми, щоб стимулювати громадян шукати роботу та розвивати власні справи.
Крім того, пропонується перегляд підтримки малозабезпечених сімей, які опинились у ризику бідності.
Раніше ми повідомляли, що деякі ВПО можуть отримати 2 500 грн. Також ми писали, чи можуть отримувати виплати ВПО студенти.