Головна Новини Фінанси ЖКГ Індастрі Бізнес Макроекономіка

Фінансові піраміди в Україні — як не стати жертвою шахраїв

Інвестиційний експерт розповів, як українцям не стати жертвою фінансової піраміди та шахрайських проєктів

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Експерт розповів, як не стати жертвою фінансових пірамід

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

В епоху фінансових інновацій та інвестиційних можливостей феномен фінансових пірамід продовжує залишатися серйозною загрозою для інвесторів по всьому світу. Зокрема, в Україні, де військові дії спричинили значні економічні втрати та невизначеність, все більше громадян прагне знайти шляхи швидкого збагачення.

Це призводить до того, що люди іноді інвестують свої останні заощадження або навіть кредитні кошти, у проєкти без належної перевірки їхньої легітимності. Цей вид економічного шахрайства, який використовує обіцянки швидкого збагачення для приваблення вкладників, має довгу історію та продовжує еволюціонувати з появою нових технологій та каналів комунікацій.

Інвестиційний експерт Микита Гуппал навів приклади фінансових пірамід в Україні. Також він розповів про фактори, на які слід звернути увагу перед тим, як вкладати свої гроші у компанію.

Фінансові ілюзії: чому обіцянки про високі доходи часто обертаються крахом


Фінансові піраміди, відомі також як схеми Понці, засновані на використанні коштів нових інвесторів для виплат попереднім учасникам, створюючи видимість успішного інвестиційного проєкту. Однак ці схеми неминуче призводять до краху, коли потік нових вкладень зупиняється, залишаючи більшість учасників з великими втратами.

На жаль, українських інвесторів негативний минулий досвід нічому не вчить. І чим більше людей я консультую (а це вже понад 1 000 консультацій), тим більше у цьому впевнююсь, — сказав експерт.

За останні два роки значно збільшилася кількість людей, яких можлива валютна дохідність у 10-15% на фондовому ринку вже не влаштовує. І тому вони залюбки інвестують свої кошти у сумнівні проєкти, де їм пропонують 8-10% "гарантовано" щомісяця.

За словами експерта, головна проблема людей — низький рівень фінансової грамотності. Такі інвестори вважають, що 10% на місяць у валюті гарантовано — це абсолютно реальні цифри.

Розуміння приходить на тому етапі, коли починаєш розбирати, чому ж власник з друзями не продає все своє майно і не інвестує кошти у свій же проєкт, — додав Микита Гуппал.

Якщо інвестувати, для прикладу, $100 000 з щомісячною виплатою у 10% на фінальну суму, то у підсумку будемо мати $313 842 за рік або ж $30 448 165 за 5 років. Такої дохідності не дає жоден легальний бізнес в Україні. То чому ж таки власнику так важливі ще й ваші 100$?

Останні відомі кейси були з "інвестиційною компанією" S-Group (колишня Sincere systems group, що віднесена НБУ до скам-проєктів) з реєстрацією у Великій Британії, але без ліцензії на ведення фінансової діяльності. Українських інвесторів навіть не хвилювало те, що компанія спокійно працювала з росіянами та проводили вебінари по найбільших містах у Росії, — розповів експерт.

Крім того, українці залюбки інвестували у ще одну російську фінансову піраміду — Фініко, другу за величиною фінансову піраміду після МММ. Щоб "інвестувати" туди люди:

 • продавали квартири та машини;
 • вкладали кошти, які були призначені на навчання дітей;
 • брали кредити.

Ну і не забуваємо про B2B Jewelry, але у тих хоч ювелірні прикраси були, — додав Микита Гуппал.

Проблему підсилюють інфлюенсери, які без економічної освіти та будь-яких базових знань у напрямку фінансової грамотності активно рекламують такі проєкти без належної перевірки. Все через те, що шахрайські проєкти зазвичай витрачають досить великі суми коштів на рекламу в лідерів думок.

Водночас українські інвестори, довіряючи авторитету таких блогерів, знову ж таки не перевіряють інформацію про відповідні проєкти. У результаті є сотні таких "фінансових радників" з Instagram, які не маючи базових економічних знань, просувають активно форекс-кухні, фінансові піраміди та шахрайські проєкти.

Як не потрапити до фінансової піраміди або шахрайського проєкту

Інвестиційний експерт розкрив критерії, які вказують на те, що компанія може бути фінансовою пірамідою або шахрайським проєктом:

 • Обіцянки нереально високих прибутків. Якщо обіцяють швидкі та великі відсотки без видимих ризиків, це червоний прапорець.
 • Виплати залежать від вербування нових учасників. Якщо прибуток генерується не через реальну інвестиційну діяльність, яку можна перевірити, а через залучення нових інвесторів.
 • Відсутність прозорої інформації про бізнес-модель. Компанія не надає чіткої інформації про те, як вона заробляє гроші.
 • Тиск та обмеження часу для інвестування. Створення штучного почуття терміновості, щоб спонукати вас інвестувати якомога швидше.
 • Дослідження та перевірка. Робіть глибокий аналіз компанії, перевіряйте її ліцензії та реєстрації, читайте відгуки. В Україні це можна зробити через Youcontrol.
 • Агресивний маркетинг і пафосні презентації та івенти.

Вас завжди повинно насторожувати фрази по типу "інвестуй без знань", "не треба нічого знати, щоб заробляти". Однак, як перевірити, чесність та справжність компаній? Микита Гуппал назвав низку факторів, які допоможуть вам у цьому:

1. Реєстраційні документи компанії.

 • Свідоцтво про реєстрацію. Переконайтеся, що компанія офіційно зареєстрована в державних органах вашої країни, або в країні де базується.
 • Ліцензії. Для певних видів діяльності (наприклад, фінансові послуги) компанія має мати відповідні ліцензії. Перевірте, чи має компанія всі необхідні ліцензії для ведення своєї діяльності.

2. Фінансова звітність.

 • Аудиторські звіти. Наявність аудиторських звітів від незалежних аудиторських компаній може свідчити про прозорість фінансової звітності компанії.
 • Річні та квартальні звіти. Ознайомлення з фінансовою звітністю допоможе зрозуміти фінансове становище компанії, її доходи, витрати та прибутковість.

3. Документи про інвестиційні продукти.

 • Інвестиційний меморандум або проспект. Важливі документи, що містять детальну інформацію про інвестиційний продукт, ризики, умови та витрати.
 • Угоди та контракти. Перед підписанням будь-яких угод або контрактів уважно їх прочитайте, звертаючи увагу на всі умови та дрібний шрифт.

4. Інформація про керівництво та власників.

 • Біографії та досвід. Перевірте інформацію про керівників та власників компанії, їхній досвід у відповідній галузі та репутацію.
 • Перевірити власників можна через OpenDataBot.

5. Відгуки та скарги.

 • Відгуки клієнтів. Пошукайте відгуки та відповіді клієнтів у мережі, на форумах, спеціалізованих сайтах.
 • Скарги. Перевірте наявність скарг на компанію в регуляторних органах, споживчих асоціаціях або на платформах для скарг.

6. Регуляторні та наглядові органи.

 • Реєстри регуляторів. Перевірте, чи зареєстрована компанія в регуляторних органах, таких як комісія з цінних паперів та бірж, фінансовий наглядовий орган.

У світлі дослідження феномену фінансових пірамід та їх впливу на економіку та інвесторів, стає очевидним, що схеми Понці продовжують бути значною загрозою, особливо в періоди економічної невизначеності та криз. Попри обіцянки швидкого збагачення та мінімальних ризиків, реальність таких інвестиційних проєктів часто призводить до значних фінансових втрат для більшості учасників.

Особливо це стає актуальним для України, де суспільство шукає шляхи подолання економічних наслідків війни, і люди можуть стати більш схильними до ризикованих інвестицій без належної перевірки.

Важливість фінансової грамотності та критичного підходу до будь-яких інвестиційних пропозицій не може бути переоцінена. Інвесторам необхідно ретельно аналізувати інвестиційні можливості, шукати незалежну інформацію та консультуватися з фінансовими експертами, — підсумував Микита Гуппал.

Крім того, державні органи та регулятори мають продовжувати інформувати громадськість про ризики, пов'язані з фінансовими пірамідами, та розробляти ефективні механізми захисту інвесторів.

У підсумку, хоча фінансові піраміди можуть здаватися привабливими через обіцянки легких грошей, історія та аналіз їхніх наслідків ясно показують, що ризики значно перевищують потенційні короткострокові вигоди. Усвідомлене інвестування, засноване на ретельному аналізі та розумінні ринкових реалій, залишається ключем до фінансового добробуту та стабільності.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.