Деякі пенсіонери мають право на надбавку: хто отримає більше грошей
Розповідаємо, кому з пенсіонерів доступна доплата на дітей та які документи потрібні для призначення таких виплат
Виплати пенсіонерам, які утримують неповнолітніх
Фото: Pexels, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Українці, які отримують різні види пенсій, мають право на додаткову надбавку до виплат, якщо вони відповідають певним критеріям. Зокрема таку доплату отримують пенсіонери, які виховують неповнолітніх дітей.
Про те, як отримати відповідні доплати до пенсії, розповідає редакція сайту Pro Гроші.
Право на доплату до пенсій українців, які утримують неповнолітніх дітей, передбачено Постановою Кабінету міністрів України № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян". Відповідна доплата надається на кожну дитину та може бути призначена з різними видами пенсій:
- по інвалідності;
- за вислугу років;
- за віком.
Однак для призначення відповідної допомоги від держави, згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1, пенсіонер повинен надати документи, які підтверджують, що він не має доходу, який є базою нарахування ЄСВ. До переліку таких документів входять:
- відомості про відсутність державної реєстрації ФОП;
- копія наказу (розпорядження) про звільнення з роботи;
- трудова книжка або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб;
- дані про застраховану особу.
Хто має право на отримання надбавки до пенсії на дітей
Додаткові виплати на неповнолітніх дітей призначаються одному з батьків до моменту, доки їм не виповниться 18 років. При цьому, надбавка до пенсії на дітей, які є особам з інвалідністю з дитинства або дітьми з інвалідністю, законодавством не передбачена.
Слід пам'ятати, що отримувачі такої надбавки повинні своєчасно повідомляти Пенсійний фонд про працевлаштування або початок підприємницької діяльності. В такому разі виплата допомоги на неповнолітніх дітей такому пенсіонеру буде припинена.
Як внутрішньо переміщеним особам оформити доплату на дітей
Факт звільнення з роботи внутрішньо переміщеної особи встановлюється на підставі її особистої заяви, при цьому потрібно вказати час, з якого людина перестала працювати та повідомити всі обставини. Окрім того, потрібно надати такі документи:
- паспорт;
- ІПН;
- заяву про призначення або перерахунок пенсії;
- довідку з місця проживання про перебування на утриманні або про спільне проживання із заявником;
- довідку від органу соцзахисту про неотримання допомоги на дитину;
- трудову книжку або інші документи, які підтверджують, що пенсіонер не працює і не займається підприємницькою діяльністю;
- свідоцтво про народження дитини, яка перебуває на утриманні пенсіонера.
Заяву та решту документів українці можуть подати особисто до територіального сервісного центру ПФУ незалежно від місця перебування, а також віддалено — в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Раніше ми писали, як змінились правила виходу на пенсію за віком у 2024 році, а також як записатись на візит до фахівця Пенсійного фонду.
Сподобалась стаття?