Розмір пенсії здивує: кому з українців можуть утримати до 50% виплат
Розповідаємо, чому в українців можуть утримати частину їх пенсій та чому в деяких ситуаціях можна взагалі залишитись без виплат
Пенсіонери можуть отримати менші пенсії
Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Попри війну, Україна продовжує виплачувати пенсії та більшість соціальних виплат своїм громадянам. Окрім того, пенсіонери можуть розраховувати на заплановані перерахунки та індексацію їх пенсій. Але варто пам'ятати, що в деяких випадках частину виплат можуть утримати.
Про те, чому можуть виплатити не всю пенсію, повідомляє сайт "На Пенсії".
Найрозповсюдженішою причиною зменшення розміру виплат — це переплата, яка виникає якщо пенсіонер не повідомив Пенсійний фонд про своє працевлаштування або початок підприємницької діяльності. Для того, щоб проінформувати про це ПФУ у громадянина є 10 днів, зробити це можна надавши такі документи:
- копію цивільно-правового договору;
- копію наказу про прийняття на роботу;
- копію трудової книжки.
В таких випадках переплата формується через різницю у нарахуванні пенсій для працюючих та непрацюючих пенсіонерів, а понаднормово виплачені кошти доведеться повернути. Якщо добровільно цього не зробити, Пенсійний фонд може самостійно стягувати відповідну суму, але не більше ніж 20% з пенсії щомісяця.
Про припинення підприємницької діяльності або втрату роботи Пенсійний фонд також потрібно інформувати. Для того, щоб це зробити можна:
- подати відповідну заяву до ПФУ;
- скористатись порталом електронних послуг ПФУ;
- надати відомості онлайн через особистий кабінет.
Чому можуть утримати 50% пенсії
Втратити 20% виплати не дуже приємно, але в деяких випадках розмір утриманих коштів може сягнути 50%. Такі міри можуть застосовуватись для:
- відшкодування шкоди, завданої пенсіонером здоров’ю іншої людини або у зв’язку зі смертю потерпілого;
- утримання членів сім’ї (аліменти);
- повернення отриманих зайвих сум заробітної плати в передбачених законом випадках;
- відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств та організацій, де працював пенсіонер.
Чому можна втратити всю пенсію
Причиною виникнення таких ситуацій є помилки в оформленні трудової книжки. Через них пенсіонер може втратити пенсію або частину страхового стажу. Щоб не мати подібних проблем потрібно:
- уважно прочитати інструкцію з оформлення трудової книжки, яка є на третій сторінці цього документа;
- якщо у трудовій книжці внесено доповнення до записів, то вони обов’язково мають бути завірені словами "доданої інформації вірити", печаткою та підписом уповноваженої особи;
- при зміні прізвища має бути зазначена назва документа, згідно з яким відбувається зміна, вказати ким і коли він виданий;
- при прийнятті на роботу в трудовій книжці має бути зроблений відповідний запис: дата, назва посади, назва організації або підприємства, номер і дата наказу, підпис керівника та його прізвище (ПІБ), печатка;
- якщо відбувалися зміни в назві підприємства або організації, де ви працюєте, має бути зроблений повний запис із назвами.
Саме тому, якщо не хочете мати проблем в майбутньому, варто заздалегідь подбати про правильне оформлення трудової книжки, щоб в разі виявлення помилок був час на їх виправлення.
Раніше ми писали, як зміняться вимоги до трудового стажу у 2024 році, які пенсійні виплати отримують чорнобильці з інвалідністю II групи в Україні.
Сподобалась стаття?