На Monobank здійснили потужну DDoS-атаку – що відомо про ситуацію
Проблеми з Київстаром були тільки початком, оскільки в обідню пору почалася масована DDoS-атака на український банк
На Monobank "напали" хакери 12 грудня
Фото: Unsplash, Pexels, Monobank. Колаж: Pro Гроші
Протягом першої половини дня 12 грудня українців шокували масованим збоєм у мережі Київстар внаслідок потужної хакерської атаки та проблемами з мобільним додатком Vodafone. Але це була лише вершина айсбергу, враховуючи, що черговий удар завдали Monobank.
Про це повідомив співзасновник фінансової установи Олег Гороховський в Telegram.
Наступною мішенню хакерів став український банкінг. Водночас клієнтів заспокоїли, мовляв, ситуація під контролем, а небезпеки для персональних даних немає.
"Масована DDoS атака на моно. Об'єкт атаки: точки входу на Amazon (банки, сайт). Все під контролем", – розповів Гороховський.
Станом на 13:46 банкір уточнив, що хакерам не вдалося задовольнити свої плани, оскільки атаку успішно відбили.
Ситуації передувала хакерська атака на оператора мобільного зв’язку "Київстар". Внаслідок технічного збою в абонентів зник доступ до мережі, також стали недоступними різноманітні сервіси, наприклад, люди не можуть скористатися національним роумінгом і підключитися до іншої телекомунікаційної компанії.
Як уточнила пресслужба Київстару, для фіксації обставин і наслідків протиправного втручання у діяльність мережі будуть залучені правоохоронні органи, а також фахівці спеціальних державних служб. Усунути проблеми сподіваються якнайшвидше, втім орієнтовний час – до 5 годин.
Monobank продав тисячу eSim "завдяки" Київстару
Коли стало відомо про масові проблеми зі зв’язком у мережі Київстар, Олег Гороховський побажав компанії скоріше подолати кризу, а також нагадав клієнтам, що вони можуть замовити електронну SIM-карту. Втім такий маркетинговий хід спрацював проти фінансової установи, бо хоч Monobank вдалося продати 1 000 eSim, система вийшла з ладу через велику кількість звернень.
"Написав про наш eSIM, але дарма. Наш сервіс вже вклали. Тепер все довго. Величезна черга", – йдеться у пості банкіра.
Як він пізніше уточнив, на оформлення електронної "сімки" чекають 5 000 користувачів. Варто зауважити, що технологію можуть не підтримувати деякі бренди смартфонів. Тому перед покупкою слід переконатися, що виробник передбачив функцію.
Зазвичай інформацію розміщують на офіційному сайті в розділі характеристик. Або існує варіант самостійно перевірити наявність опції в розділі налаштувань. Шлях такий: "Підключення" – "Диспетчер SIM" – "Додати тарифний план". Якщо остання кнопка присутня у списку, значить телефон підтримує eSIM.
Раніше сайт Pro Гроші писав про послуги банків, оплату проїзду та освітлення, і розповідав, що не працює через збій у Київстарі. Також ми повідомляли, що тисячі абонентів "Київстар" залишились без звʼязку.
Сподобалась стаття?