Нові горизонти для українських аграріїв: чому у 2024 році збільшаться площі під сою
Розповідаємо, чому у 2024 році збільшаться площі під посіви сої в Україні та що викликало інтерес в аграріїв до цієї культури
Соя набирає популярності серед агрокультур в Україні
Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші
Соя займає провідні позиції серед бобових і олійних культур, та виступає основою для багатьох харчових продуктів. Завдяки високому вмісту білка і цінних елементів вона є доступною альтернативою м'ясу та молочним продуктам.
Про те, чому у 2024 році в Україні збільшаться площі, які будуть відведені під цю культуру, розповів директор департаменту агротехнологій Ukravit Олександр Мигловець.
В Україні спостерігається зростання зацікавленості у вирощуванні сої, що призводить до потреби у збільшенні обсягів її виробництва. Це вимагає розробки та впровадження нових сортів сої, які були б більш продуктивні, адаптовані до екстремальних умов навколишнього середовища і підходили б для інтенсивних методів вирощування.
Особливу увагу приділяють розробці ранньостиглих сортів, які дозволяють значно розширити географію вирощування сої, зробивши її доступною для аграріїв майже у всіх областях країни. У 2024 році очікується збільшення площ під соєю, на що вплинуть два основні чинники:
- висока вартість добрив;
- сприятливе співвідношення витрат на вирощування до ціни продукції.
"В Україні є попит на цю зернобобову культуру, і для експорту вона також доволі цікава. На сьогодні немає різниці у вартості класичної чи некласичної сої. Її закупівельна ціна всередині України стартувала на середину лютого, залежно від регіону, від 16 500 грн/т до 17 200 грн/т, але це з доставкою на місце переробки, та 18 200 —18 300 грн/т в порту", — зазначає експерт.
Олександр Мигловець зазначає, що передбачити точне збільшення площ під сою складно, проте серед замовників Ukravit спостерігається зміна інтересів від кукурудзи до сої. Що стосується тенденцій у вирощувані, то протягом трьох останніх сезонів ситуація залишається незмінною:
- великі агрофірми дотримуються передових технологій і досягають високих урожаїв;
- малі господарства — скорочують використання азотних добрив для інших культур та/або взагалі припиняють, або знижують застосування фосфорно-калійних добрив;
- все більше господарств обирають для вирощування нетипові сорти сої.
Що буде з вартістю вирощування сої в Україні
Мигловець переконаний, що не очікується підвищення витрат на вирощування сої. Він аргументує це тим, що в разі збільшення цін на мінеральні добрива, фермери просто скоригують кількість їх використання, а ціни на засоби захисту рослин вже демонструють тенденцію до зниження.
Цього року вартість системи захисту буде нижчою порівняно з останніми двома роками, бо на багатьох ринках спостерігається зниження цін на активні інгредієнти. Вже зараз видно, що ціни на продукцію Ukravit нижчі, ніж ті, що були зафіксовані в сезоні 2023 року.
Раніше ми писали, які зміни відбулись на світовому ринку пшениці за останні два роки, а також що Європейська комісія планує запровадити специфічні гарантії для експорту агропродукції з України.
Сподобалась стаття?