Існує 7 неочевидних причин: чому податкова може почати фактичну перевірку
Повноваження контролюючого органу щодо проведення фактичної перевірки закріплені в Податковому кодексі України
До підприємців може нагрянути податкова з фактичною перевіркою
Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Податківці мають право здійснювати фактичні перевірки бізнесу за наявності як мінімум однієї з визначених підстав. Конкретний перелік встановлено нормами законодавства, тож підприємцям бажано знати, які випадки можуть призвести до приходу контролюючого органу.
Про це розповіли в Головному управління ДПС у Вінницькій області.
Важливо розуміти, що процедура відрізняється від документальних планових відвідувань бізнесу, оскільки графік оприлюднюють завчасно, даючи підприємцям час на підготовку. А проведення фактичних перевірок залежить від таких семи підстав.
- Якщо за результатами аналізу діяльності інших платників податків були знайдені факти порушень законодавства щодо виробництва та реалізації підакцизних товарів, ведення касових операцій, здійснення розрахунків між суб’єктами, наявності ліцензій та дозволів.
- У разі отримання від державних органів чи органів місцевого самоврядування інформації про порушення норм закону під час провадження господарської діяльності.
- Якщо буде письмове звернення споживача стосовно факту неналежного виконання норм законодавства у питаннях проведення розрахункових або касових операцій, отримання патентів і ліцензій.
- У разі відсутності документальної звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку тощо, чи подання їх з нульовими показниками.
- Якщо будуть порушення виробництва, обліку, зберігання та транспортування підакцизної продукції чи обладнання.
- У разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у ст. 75 ПКУ (про види та процес здійснення фактичних перевірок).
- Якщо з’явиться інформація про використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин або виплати фінансового забезпечення без сплати податків у державний бюджет (чи свідоме применшення суми).
Щодо останнього пункту, то податківці знайшли хитрий спосіб перевіряти, чи відповідає дійсності декларація про податки та співпадає з реальним станом речей. Вони можуть моніторити сайти з пошуку роботи, шукаючи оголошення від компаній. Знайшовши вакансії з високими зарплатами, контролюючий орган звірить дані у звітності та дізнається, чи намагається підприємець обманути податкову.
Планові перевірки бізнесу
Державна податкова служба опублікувала план-графік із документальними плановими перевірками компаній. Виявляється, у 2024 році буде проведено 3 242 перевірки платників. Що цікаво, план містить повну назву підприємства та місяць, коли розпочнеться моніторинг діяльності.
Контролюючий орган навідається як до фізичних/юридичних осіб, так до фінансових установ і представництв нерезидентів. Найменша кількість перевірок запланована на січень, всього 105. А найбільше буде в березні-травні відбудеться – понад 200.
Податківців цікавить аграрний сектор і роздрібна торгівля, тож саме такому бізнесу варто приготуватися до посиленого контролю. Також увага буде прикута до сфери будівництва, оренди, реалізації харчових продуктів тощо. Щоб дізнатися, чи входить якась компанія у план, необхідно ознайомитися з опублікованим графіком.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що податкова посилила контроль за OLX і розповідав, кого з продавців покарають. Також ми повідомляли, як правильно заповнити декларацію з ренти, щоб у податківців не виникло запитань.
Сподобалась стаття?